Alauksts

Alauksts (arī Alauksta ezers) ir ezers Vidzemes augstienē, Vecpiebalgas novadā, 202,3 metrus virs jūras līmeņa un ir viens no augstāk izvietotajiem ezeriem Latvijā..

Atrodas Vecpiebalgas aizsargājamo ainavu apvidū. Ezera kontūra ovāla, orientēta ziemeļrietumu—dienvidaustrumu virzienā, ar dažiem izliektiem līčiem. Ezerā ir divas salas ar kopējo platību 1,6 ha — Lielā sala (0,8 ha) un Mazā sala (arī Vidsniedre) (0,76 ha). Ezera gultni vietām klāj dūņas un līdz 5 m biezs organisko nogulšņu slānis. Krasti pārsvarā lēzeni, dienvidu pusē arī stāvi. No ezera iztek Gaujiņa, kas tālāk pārtop Latvijas garākajā upē Gaujā. No ezera iztek arī Silakroga grāvis, kas ir 19. gadsimtā izveidots mākslīgs kanāls uz Tauna ezeru. Konstatētas 9 sugu zivis (raudas, plauži, līdakas, asari, sapali, u.c.). Ezerā ievērojamā daudzumā potenciāli toksiskas zilaļģes.

Platība – 7,82 km2, maksimālais dziļums – ap 7 m.

Ezeru iecienījuši ne tikai ceļotāji, bet arī makšķernieki.

Ziemā notiek ikgadējais slēpojums „Apkārt Alaukstam” – izaicinājums un neaizmirstamu sajūtu garants ikvienam slēpotājam.

Ezera krastā atrodas estrāde, kur savulaik notika tautā iemīļotās Imantdienas. Tur izveidota peldvieta, piknika un atpūtas vietas.

Kontakti:

Vecpiebalgas novada tūrisma informācijas centrs

Tūrisma speciālists Guntis Davidovs,

Tel. +371 27874575

guntis.davidovs@vecpiebalga.lv

www.vecpiebalga.lv

www.piebalgasmuzeji.lv

www.facebook.com/Vecpiebalga

Darba laiks:

1. maijs – 30. septembris:

Sv.-P. BRĪVS

O.-S. 10:00 – 17:00

Pārtraukums

13:00 – 13:30

Vecpiebalgas pagasts, Vecpiebalgas novads “Apšugrava”